Историята на хамбургера: От Чингиз Хан до Америка

Историята на хамбургера: От Чингиз Хан до Америка



Както повечето известни по цял свят храни, така и хамбургерът има много бащи и родини. Следите му водят още към 12 век, обиколил е страни, пътувал е по земя и море и след всичките си превъплъщения днес той трайно се е настанил почти навсякъде. Но има една страна, в която хамбургерът е толкова популярен, че се е превърнал в национално ястие. И това, разбира се, е Америка.

Иначе, както се вижда и от името му, хамбургерът се смята за роден в Хамбург, Германия. През 19 век, с преселението на германските имигранти, той поема към Америка. Но по това време основната му съставка, стекът от кълцано месо, вече си е бил проправил път в историята.

Първите следи на хамбургера са в далечния 12 век. По това време Чингиз Хан (1155-1227), решава да завладее света с армията си от свирепи монголски конници. Те яздели малки мускулести понита и изкарвали на седлата си толкова време, че не можели да слязат дори, за да се нахранят. Затова започнали да носят със себе си кълцано месо, което слагали под седлата, за да се сплеска така, че да стане удобно за ядене с една ръка по време на път.

През 1238 година внукът на Чингиз Хан, Кубилай Хан, нахлува в Москва, и заедно с това въвежда кълцаното месо, припознато по-късно от руснаците под името Стек Тартар (Тартар било името, с което наричали монголците). Там яденето се обогатява с лук и сурово яйце и овкусено така, обикаля цяла Европа. Днешното наше любимо кюфте свидетелства, че не е подминало и България. Така, от страна в страна, кълцаното месо пристига и в Хамбург, Германия, където в края на 18 век става особено популярно.

Средата на 19 век е времето, в което огромен брой германци решават да напуснат страната си и се отправят да търсят щастие в Америка. И, разбира се, правят това от пристанището в Хамбург. Стекът от кълцано телешко месо е основното ястие, сервирано на борда на корабите HAPAG (Hamburg Amerikanische Paketfahrt Actien-Gesellschaft), най-популярната линия, която плава между Хамбург и Съединените щати.

По това време месото е осолено, омесено с лук и в галета, и понякога опушено, за да може да се съхрани по време на дългото пътуване. И така хамбургерът прекосява Атлантика с имигрантите. По това време на пристанището в Ню Йорк продавачите на щандовете за месо привикват да примамват германските моряци с надпис: „Пържола, приготвена по хамбургски“.

Имигрантите евреи не спират да приготвят кълцания стек и рецептата се разпространява в цяла Америка. От Ню Йорк до Калифорния, минавайки през Дакота, Айова и Колорадо, хамбургерът, който напомня на имигрантите родината им, започва бързо да се превръща и в знак за принадлежност към страната на Чичо Сам.

Хамбургерът дори започва да се сервира на работниците в столовата на заводите. По това време месото вече се е слагало между две филии хляб и било придружено с няколко картофа. Впрочем много американци си оспорват бащинството на тази брилянтна идея.

Хамбургерът не само започва да се яде все по-често и рецептата му обикаля Америка, но за него и започва да се пише. На 5 януари 1885 година един вестник във Вашингтон споменава в една от колонките си за първи път думата „хамбургер“, за да опише прочутия стек от Хамбург.

През 1931 година комиксът Popeye пуска нов персонаж, Уимпи, чиято отличителна черта е, че обожава хамбургерите. Неговата популярност така се разраства, че една верига заведения за хамбургери се кръщава Уимпис. През 1978 година обаче създателят й умира и по негова воля всичките 1500 ресторанта на веригата биват затворени.

Но хамбургерът не умира. През 1940 година двама братя решават да отворят щанд за хамбургери в Сан Бернадино. Морис и Ричард Макдоналд започват да ги предлагат на клиентите си в заведение на самоубслужване и стават бързо известни в цялата страна.

През 1954 година Рей Крок, търговец на електрически уреди за кухнята, се заинтригувал от голяма поръчка, идваща от Калифорния. По време на една обиколка Корк използвал случая да отиде до Сан Бернадино и да посети този важен клиент. Така той попаднал в скромното заведение на братята Макдоналдс и дългата опашка от клиенти пред него. Впечатлен от бързината на обслужването и от ниските цени на малките хлебчета с кълцан стек, кетчуп и салата, Рей Крок предложил сделка на двамата собственици. Малко по-късно той си тръгва от тях с договор за франчайз, оторизиращ го да отвори верига от ресторанти, които ще кръсти McDonald’s.

Всички знаем продължението на история, а то е - завладяването на цялата планета.